Główne atrakcje turystyczne Poznania
Ostrów Tumski z Katedrą
Najstarsza część miasta. To właśnie tu znajdował się gród poznański, tu zbudowano pierwszą katedrę na polskich ziemiach, w której spoczęli pierwsi władcy Polski – Mieszko I i Bolesław Chrobry. Obecnie Ostrów Tumski (wyspę katedralną) można nazwać „Polskim Watykanem” znajduje się tu katedra św. Piotra (i Pawła), siedziba arcybiskupa, muzea, seminarium duchowne i klasztory. Turystom polecamy przede wszystkim katedrę z podziemiami, a mając nieco więcej czasu warto udać się do jednego z muzeów lub na pobliską Śródkę, którą łączy z Ostrowem Tumskim żelazny most oraz odnoga „Bramy Poznania”.
Czas zwiedzania z przewodnikiem: 45-90 min.
Stare Miasto
Gdy na wyspie katedralnej zaczęło brakować miejsca, w roku 1253 na wzór miast niemieckich utworzone nowe miasto na zachodnim brzegu Warty. Obecnie tę część Poznania nazywamy Starym Miastem, głównym elementem którego jest Stary Rynek, średniowieczny układ urbanistyczny oraz zabytkowe budowle od XIV do końca XVIII wieku. To właśnie tu znajduje się ratusz, domki budnicze, fara i kompleks pojezuicki, miejskie pałace, większość muzeów i Zamek Królewski.
Czas zwiedzania z przewodnikiem: 60-90 min.
Ratusz
Dawna siedziba władz miejskich, po wielkim pożarze w XVI wieku została przebudowana w stylu włoskiego renesansu – obecnie Muzeum Historyczne Miasta Poznania. We wnętrzach znajdują się eksponaty i ekspozycje opowiadające o historii Poznania od średniowiecza do XX w. Jedną z najważniejszych sal jest Sień Wielka zbudowana w stylu epoki odrodzenia. A na fasadzie ratusza codziennie o 12:00 nad zegarem pojawiają się mechaniczne koziołki, z kolei „spóźnialscy” mogą spotkać „emerytowane” koziołki w jednej z sal na parterze ratusza.
Czas zwiedzania z przewodnikiem 45-60 min.
Domki Budnicze
Stary Rynek był kiedyś miejscem handlu – wielkim bazarem, po środku stały liczne kramy i budy, które z czasem zostały przebudowane na domy z funkcją mieszkaniowo-handlową. Obecne domki budnicze, choć i są powojenną rekonstrukcją, w doskonały sposób nawiązują do niegdysiejszej tradycji.
Fara
Dawny kościół jezuicki pw. św. Stanisława Biskupa. Po kasacie zakonu jezuitów, pragmatyczni Poznaniacy zaczęli używać te budowlę jako główny kościół parafialny miasta zamiast zniszczonego w XVIII w dawnego kościoła farnego. Kościół jest perłą baroku i dzisiejszym centrum muzyki organowej w Poznaniu.
Czas zwiedzania z przewodnikiem 15-30 min.
Dawne kolegium Jezuickie
Niegdysiejszy klasztor i szkoła jezuicka z bursą. Uczelnia niegdyś aspirująca do tytułu uniwersytetu, po kasacie zakonu zreorganizowana w szkołę wydziałową. Za czasów pruskiego panowania szkoła została zlikwidowana, a gmachy przeznaczono na cele administracyjne, co w zasadzie trwa do dnia dzisiejszego. Obecnie tu znajduje się siedziba Poznańskich władz.
Zamek Przemysła
Zamek Królewski, Zamek Przemysła, Zamek Gargamela – mowa o jednym i tym samym zamku. Powstał zapewne pod koniec wieku XIII w wyniku rozbudowy dawnej wieży strażniczej. Tu zatrzymywali się polscy królowie przebywając w Poznaniu, to właśnie tu król Przemysł II po raz pierwszy w historii jako symbol Państwa Polskiego użył białego orła w koronie. Zamek został zniszczony na przełomie XVII i XVIII w. Odbudowa nastąpiła dopiero po 300 latach, a o kształcie zamku zadecydował konkurs na jego odbudowę. Zwycięski projekt do dziś budzi kontrowersje (stąd nawiązanie do zamku z bajki). Obecnie w zamku mieście się Muzeum Sztuk Użytkowych oraz wieża widokowa.
Czas zwiedzania z przewodnikiem 45-75 min.
Plac Wolności
Plac i najbliższa okolica, to pierwsza pruska rozbudowa Poznania. Dzielnica powstawała na początku XIX w. jako „Nowe miasto” – nowoczesna dzielnica z dużym placem i alejami, hotelami, teatrem oraz budynkami użyteczności publicznej. Choć ta dzielnica powstawała głownie z myślą o ludności niemieckiej, to z czasem pojawiły się tu ważne polskie akcenty: Biblioteka Raczyńskich, Bazar, Teatr Polski.
Czas zwiedzania z przewodnikiem ok. 30 min.
Dzielnica cesarska (zamkowa, niemiecka)
Druga próba germanizacji miasta przyniosła niesamowity efekt. W miejscu dawnych umocnień fortyfikacyjnych na początku XX w. powstaje dzielnica o charakterystycznej „niemieckiej” architekturze. Dominującym budynkiem dzielnicy jest neoromański zamek zbudowany dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Rezydencja jest otoczona przez gmachy poczty, banków, budynki uniwersyteckie oraz Operę. Centralną przestrzeń dzielnicy zajmuje parki i obecny Plac Mickiewicza, na którym stoją pomnik poety oraz pomnik Poznańskiego Czerwca 1956. Obecnie poprzez bliskość wielu uczelni oraz miejsc kultury dzielnica ma charakter akademicko-kulturalny.
Czas zwiedzania z przewodnikiem 45-90 min.
Stary Browar
W tym miejscu w drugiej połowie XIX w powstał pierwszy przemysłowy browar w Poznaniu. Przez blisko 100 lat warzono w nim piwo, aż ostatecznie pod koniec XX w. linie rozlewnicze zamknięto i teren dawnego browaru zaczął niszczeć. Na początku XXI w. teren został wykupiony przez Grażynę Kulczyk i w miejscu dawnych budynków powstało nowoczesne centrum handlowo-usługowo-biznesowe – „Stary Browar”. Kompleks budynków w sposób doskonały łączy w sobie fragmenty zabytkowych budynków z nowoczesną architekturą nawiązującą w swym kształcie do przemysłowej architektury z końca XIX w. Jednocześnie Stary Browar w swych przestrzeniach ma chyba największy ogólnodostępny zbiór sztuki nowoczesnej w naszym mieście.
Czas zwiedzania z przewodnikiem 30-90 min.
Malta
Jak głosi reklama „Poznaniacy są tak oszczędni, że uzbierali na własną Maltę”. Pierwotnie Maltą w Poznaniu nazywano tereny należące do rycerskiego zakonu św. Jana Jerozolimskiego, zwanych później Kawalerami Maltańskimi. Na początku XX w powstała koncepcja stworzenia dużego terenu rekreacyjnego, który zaczął funkcjonować dopiero po II Wojnie Światowej i jest rozwijany do dnia dzisiejszego. Głównym elementem jest sztuczne jezioro o długości 2 km dostosowane do organizacji zawodów wioślarskich. Wokół jeziora powstała infrastruktura dla aktywnej rekreacji: dróżki rowerowe i piesze, całoroczny stok narciarki, zjeżdżalnie, place zabaw dla dzieci i dorosłych, park wodny „Termy Maltańskie”, a wzdłuż całego jeziora do Nowego Zoo biegnie kolejka dziecięca Maltanka.
Polecamy zwiedzanie we własnym zakresie.
Palmiarnia
Pierwsza palmiarnia powstała w tym miejscu jeszcze na początku XX w. Poznańska palmiarnia była kilkukrotnie rozbudowywana i przebudowywana. W obecnym kształcie została otwarta w 1992 roku. Składa się z 10 pawilonów, podzielonych na różne strefy klimatyczne oraz akwaria. Powierzchnia palmiarni wynosi 4600 m2, co czyni ją największą w Polsce. W palmiarni dodatkowo można spotkać egzotyczne ptaki, zwierzęta i owady charakterystyczne dla panującego w danym pawilonie klimatu (np. żółwie, kameleony, wije itd.).
Czas zwiedzania z przewodnikiem 45-60 min.
Park Cytadela
Dawne wzgórze Winiary w XIX w. przekształcone przez Prusaków na główne dzieło obronne Twierdzy Poznań – Cytadelę. Pierwszy i ostatni raz Cytadela brała udział w działaniach wojennych na początku 1945 roku. Po wojnie większość fortu została rozebrana, a teren został przekształcony na park miejski. Na południowym stoku wzgórza, znajdują się cmentarze wojskowe (żołnierzy radzieckich, alianckich i polskich). Na terenie Cytadeli znajdują się muzea Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia.
Polecamy zwiedzanie we własnym zakresie.
Zdjęcia pochodzą ze strony www.fotoportal.poznan.pl oraz zbiorów własnych.